מדגם, פטנט, סימן מסחר

שתף כתבה:

מדגם, פטנט, סימן מסחר

כארשר בוחנים איך להגן על רעיון חדש למוצר טכנולוגי, ניתן לבחון כמה מנגנוני הגנה. בפוסט קודם נושא זה כבר נדון והנה עוד קצת בנושא.

מדגם

מדגם הוא מנגנון הגנה שנועד להגן על עיצוב יחודי שניתן למוצר. המדגם מכיל סדרה של מבטים מזוויות שונות של המוצר, כאשר ההגנה שניתנת היא לעיצוב היחודי שרואים במבטים. אם לדוגמא מוצר מתחרה חורג מקווי המתאר המוצגים במבטי המדגם, ככל הנראה הוא לא יפר את המדגם. לכן, מדגם מקנה הגנה די ספציפית לצורה מסויימת. ברוב מדינות העולם יש שנת חסד מהמועד שמוצר פורסם באופן פומבי ועד למועד שבו עוד ניתן להגיש עבורו מדגם.  העלות להכנה והגשה של מדגם היא יחסית נמוכה מכיוון שמבוסס על מבטים בלבד.

פטנט

פטנט בא להגן על מאפיינים טכניים של רעיון חדש למוצר או תהליך טכנולוגי. פטנט מכיל מלל שבו המוצר נשוא ההמצאה מתואר בקפידה, תוך ניסוח תביעות המאפיינות את המונופולין המבוקש. פטנט גם יכל להכיל סקיצות אשר עוזרות להסביר את ההמצאה. ההגנה הנתנת על ידי פטנט היא אם כך רחבה יותר ומטרתה להגן על עקרונות חדשניים שבהמצאה ולא רק על אופן ישום ספציפי אשר לדוגמא בא לידי ביטוי במראה ועיצוב המוצר כפי שבמדגם. מלבד ארה"ב שם יש שנת חסד, במרבית מדינות העולם חייבים להגיש בקשה לפטנט לפני שהמוצר מתפרסם באופן פומבי. פטנט יקר יותר מאשר מדגם אולם יכל להקנות הגנה יותר מיטיבה.

סימן מסחר

סימן מסחר מהווה מנגנון להגנה על אותיות, איורים או סמלים הבאים לשמש לסימון מוצר. ככל שסימן המסחר יחודי ואינו לדוגמא תיאורי, הסיכוי לרישומו גדל. חשבו לדוגמא על מילה 'אפל' לסמן מחשבים. לא חייבים לרשום סימן מסחר מיד וניתן לעשות זאת לאחר כמה שנים של שימוש בסימן לסימון המוצרים, מהלך אשר מגדיל את הסיכוי לרישומו בשלב מאוחר יותר. סימן מסחר יכל להיות רשום לעד כל עוד דואגים לחדש אותו כל עשר שנים

מאמרים מומלצים

img

"שניים במחיר של אחד"

...

קרא עוד
img

בקשה לפטנט לתבנית

...

קרא עוד
img

ENERGY DENSITY

...

קרא עוד

רישום פטנטים -עריכת פטנטים

המדריך המלא לרישום פטנט! כך תגנו על ההמצאה שלכם.

הצעדים ההכרחיים לרישום פטנט

לקבלת המדריך באופן מיידי, מלא/י את הפרטים!

חייגו אליי פנייה בווטסאפ