איך להאיץ רישום של פטנט

שתף כתבה:

האצת רישום פטנט

משלב רישום והגשה של בקשה לפטנט עבור המצאה חדשה, ועד למועד שבו מתקבל פטנט שאתו ניתן למנוע העתקה של ההמצאה, יכול לעבור זמן לא מועט. לדוגמא, ממועד הגשה של בקשה לפטנט בארה"ב ועד שהבחינה של הבקשה לפטנט מתחילה במשרד הפטנטים האמריקאי, יכולים לעבור שנה או שנתיים לפחות.

האם להאיץ רישום פטנט?

לעיתים, התארכות הזמן עד לבחינה של הבקשה לפטנט יכולה להיות לעזר לממציא, אף על פי שההיגיון הפשוט יתכן ואומר אחרת.  אם לדוגמא יש אי וודאות אצל הממציא לגבי הסיכוי להצליח בבחינה ולקבל בסופו של יום פטנט, אזי שיהוי זה עד למועד תחילת הבחינה יכול להשאיר מתחרים פוטנציאלים בערפל לגבי האפשרות להעתיק את ההמצאה.  יחד עם זאת, אם יש כוונה להאיץ בחינה של בקשה לפטנט, יש מגוון אפשרויות לעשות זאת.

בחינה אל אתר

בישראל לדוגמא ניתן לזרז את פרק הזמן עד למועד לכניסה לבחינה, על ידי הגשה של בקשה לבחינה אל-אתר.  ניתן לבקש בחינה אל אתר אם הבקשה לפטנט הוגשה לראשונה בישראל ויש כוונה תוך שנה להתבסס עליה לדין קדימה להגשות במדינות נוספות.  גילו של ממציא, אם הוא מעל שבעים, יכול גם להוות עילה לזירוז הבחינה.

PPH

מנגנון נפוץ נוסף לזירוז בחינה הוא ה-Patent Prosecution Highway.  על פי מסלול זה, אם ממציא הצליח לקבל דוח בחינה חיובי לפחות לגבי חלק מהתביעות של בקשה לפטנט במדינה ראשונה, אזי הוא יכל במדינות נוספות שבהן הגיש את אותה בקשה לפטנט, לבקש מסלול מזורז לבחינה.  התנאי הוא שעליו להתיישר עם התביעות שהבוחן במדינה הראשונה אישר.  יחד עם זאת, אין חובה על משרדי פטנטים לקבל את חוות הדעת שניתנה במדינה הראשונה, אולם לעיתים מסלול זה אכן יכל לקצר את הזמן עד לקבלה של פטנט מאושר.

PACE

מנגנון ה-PACE מהווה דוגמא ספציפית לאפשרות לזרז בחינה של בקשה לפטנט באירופה. כל מגיש של בקשה לפטנט באירופה יכל לבקש להיבחן במסלול מהיר זה בכל שלב של הבחינה מול משרד הפטנטים האירופי (ה-EPO).  אחד התנאים להימצאות במסלול מהיר זה הוא שלא ניתן לבקש ארכות זמן למתן מענה לבחינה.  אם תוך כדי בחינה של בקשה לפטנט במסלול ה-PACE, מגיש הבקשה מבקש ארכת זמן למתן תשובה, אזי הבקשה לפטנט מידית יוצאת מהמסלול המהיר.

מאמרים מומלצים

img

Wright's law -vs- Moore's law

חוק Moore, אשר חזה כל שנתיים הכפלה בצפיפות טרנזיסטורים במעגל משולב ועקב כך ירידת עלויות במחצית, ככל הנראה שגוי מכיוון שהוא התבסס על המשתנה של ה'זמן' כפונקציה לחיזוי. הטענה...

קרא עוד
img

בקשה לפטנט באירופה = European Patent Application

בקשה אירופית לפטנט הינה בקשה אשר מוגשת ונבחנת על ידי משרד הפטנטים האירופי (European Patent Office- EPO). אם בקשה אירופית מתקבלת כפטנט, הבעלים של הבקשה אז נדרש לבחור באילו מהמדינות...

קרא עוד
img

מאפייני המצאה כשירת פטנט

כאשר באים לבחון אם רעיון חדש מכיל את מה שנדרש בכדי לקבל פטנט צריך ראשית להשוות את הרעיון המוצע לפתרון הכי קרוב שכבר קיים. תוכן עניינים1 בחינת מאפיינים2 מאפיינים תורמים...

קרא עוד

חייגו אליי פנייה בווטסאפ