המהפכה הגנומית

שתף כתבה:

בפוסט קודם שהתייחס לחמש פלטפורמות של חדשנות משבשת, אחת הפלטפורמות שהוזכרה היא בתחום הגנומי.

DNA sequencing

DNA sequencing (הַרְצָפָה) הוא תהליך של קביעת סדר הנוקלאוטידים בקטע DNA.

המיפוי הראשון של ה-DNA האנושי צרך כוח מחשוב של עשור והשקעה של כ-3 מיליארד דולר. כיום לוקח 24 שעות למפות DNA אנושי בעלות של 1000$, והצפי הוא שעד שנת 2021 העלות תרד ל-100$.

עלות נמוכה זו תביא לשימוש מוגבר בפרוצדורה של הַרְצָפָה כחלק מהבדיקות השגרתיות שכל אדם יעבור, וכך תאפשר זיהוי של מחלות רבות דרך מוטציות שימצאו ב-DNA.

Illumina היא החברה השלטת בתחום של ה-DNA sequencing.

DNA editing

טכנולוגיות DNA editing המפותחות כיום (כגון: Crisper ו-Car-T) מאפשרות לטפל במחלות רבות שקודם לכן לא היה להם מרפא עלידי עריכה מחדש של קטעי DNA פגומים.

החברות העיקריות המחזיקות פטנטים בתחום זה הן: Intellia, Editas ו-Crisper Therapeutics. חברות אלה מצויות כיום בעימותים פטנטים אולם ההערכה היא ששלב זה יוביל למתן רישיונות הדדיים בתחום זה.

סין

מדינות רבות מעורבות במהפכה הגנומית, בפרט סין אשר שם מתקיימים הניסיונות הראשונים בטכנולוגיית ה-DNA editing – כאשר השמועות הם שחולים בסין מחלימים ממחלות כגון סרטן בניסיונות אלה.

מאמרים מומלצים

img

ENERGY DENSITY

אחת ההערכות של גופים העוסקים בחדשנות משבשת (Disruptive Innovation) היא שאנחנו חיים כיום בעידן שבו חמש פלטפורמות של חדשנות מבשילות באותו פרק זמן. זה דבר שאף פעם לא קרה בהיסטוריה...

קרא עוד
img

TRUST YOUR RESULTS

עיסוקו של עורך פטנטים הוא בהגנה על המצאותיהם של אחרים. עורך פטנטים חייב להבין לעומק את תהליכי הפיתוח עליהם הוא מגן – ולכן חיוני שיהיה בעל עבר מקצועי בצד המתרס שבו...

קרא עוד
img

בקשה לפטנט לתבנית

בפוסט קודם Energy Density התייחסתי לחמש פלטפורמות של טכנולוגיות משבשות אשר כבר כאן ובשלות למימוש תעשייתי, תוך מתן דוגמא לתחום של אגירת אנרגיה שבה חברת טסלה מביאה חדשנות רבה...

קרא עוד

חייגו אליי פנייה בווטסאפ