הסכם סודיות בנושא פטנטים

שתף כתבה:

הסכם סודיות בפטנטים

אחד הקריטריונים המרכזיים לקבלה של פטנט עבור המצאה הוא שההמצאה חייבת להיות חדשה. בחינה באם המצאה מסוימת עומדת בקריטריון זה תתבצע על ידי בוחני פטנטים בבוא היום כאשר יגיע תור הבקשה לפטנט להיבחן בטריטוריות שבהם היא הוגשה.

תקפות המצאה לפטנט

כל פרסום פומבי אשר התפרסם לפני תאריך הגשת הבקשה לפטנט יכול להילקח בחשבון כנגד תקפות ההמצאה לפטנט, כולל גילויים פומביים אשר בוצעו על ידי הממציא עצמו טרם הגשת הבקשה לפטנט.

לכן, חשוב שממציא לפני שהגיש בקשה לפטנט לגבי ההמצאה שהגה, ימנע ככל שניתן מלגלות את פרטי ההמצאה בכדי לא לפגום הוא עצמו בסיכוייו לקבל פטנט.

יחד עם זאת, המציאות היא שלעיתים ממציא נדרש לגלות את פרטי ההמצאה בשלבים מוקדמים עוד טרם שהגיש עבורה בקשה לפטנט, בכדי לדוגמא לקבל משוב לגבי ישימות טכנולוגית של ההמצאה, בכדי לנסות לגייס כסף ממשקיע, (וכדומה).

הסכם סודיות (NDA)

בכדי שחשיפה שכזו שהממציא עצמו ביצע לא תגרום להמצאה להיחשב מאוחר יותר כלא חדשה, חשוב שהממציא יוודא שברור לצד שמקבל את המידע שחשיפה זו הינה תחת סודיות.

זאת ניתן לבצע החל מצורה פרוביזורית יותר של רישום על מסמכי ההמצאה המועברים לצד ג' שהמידע שמועבר הוא סודי, אולם הדרך המועדפת יותר היא להשתמש בנוסף גם במסמך סודיות (NDA) עליו חותם הצד שמקבל את המידע טרם העברת המידע לידיו.

מסמכי סודיות לרוב תחומים בזמן ולכן יש לחדשם מעת לעת, וזו נקודה שחשוב בפרט לקחת בחשבון בארגונים גדולים אשר יתכן ועובדים כבר זמן רב עם ספקים אשר הוחתמו בזמנו על מסמכי סודיות אשר כבר לא בתוקף.

חשוב להיות מודע לכך שלהסכמי סודיות יש מגבלות. לדוגמא, אם צד ג' שחתום מול ממציא על מסמך סודיות מועל בחובתו לסודיות ומעביר את המידע אליו נחשף הלאה – אזי גילוי פומבי לא נשלט זה של פרטי ההמצאה יוכל לשמש כפרסום פומבי כנגד תקפות הפטנט בבוא היום.

התנהלות אופטימאלית

לכן, ההתנהלות הזהירה יותר היא להקדים ולהגיש בקשה לפטנט לגבי פרטי ההמצאה טרם חשיפתה. כנגד תקפות של הגשה שכזו לא ניתן לערער מה עוד שהיא מורידה חסם של צורך בהחתמה על מסמכי סודיות שלעיתים יכולים להרתיע לדוגמא משקיעים אשר על דלתם מתדפק הממציא.

המשרד תומך ברישום פטנטים להגנה על זכויות בהמצאה טרם חשיפתה במגוון תחומים טכנולוגיים.

מאמרים מומלצים

img

"שניים במחיר של אחד"

במקרים רבים ניתן להגן על הקניין הרוחני הגלום בהמצאה בכמה מנגנונים שונים. כאשר ההמצאה היא מוצר, מנגנונים אלה יכולים לכלול פטנט לגבי ההיבט הפונקציונאלי של המוצר ומדגם לגבי...

קרא עוד
img

בקשה לפטנט לתבנית

בפוסט קודם Energy Density התייחסתי לחמש פלטפורמות של טכנולוגיות משבשות אשר כבר כאן ובשלות למימוש תעשייתי, תוך מתן דוגמא לתחום של אגירת אנרגיה שבה חברת טסלה מביאה חדשנות רבה...

קרא עוד
img

ENERGY DENSITY

אחת ההערכות של גופים העוסקים בחדשנות משבשת (Disruptive Innovation) היא שאנחנו חיים כיום בעידן שבו חמש פלטפורמות של חדשנות מבשילות באותו פרק זמן. זה דבר שאף פעם לא קרה בהיסטוריה...

קרא עוד

חייגו אליי פנייה בווטסאפ