מאפייני המצאה כשירת פטנט

שתף כתבה:

כאשר באים לבחון אם רעיון חדש מכיל את מה שנדרש בכדי לקבל פטנט צריך ראשית להשוות את הרעיון המוצע לפתרון הכי קרוב שכבר קיים.

בחינת מאפיינים

בהשוואה זו יש לזהות באילו מאפיינים הרעיון החדש נבדל ממה שכבר קיים והאם הבדלים אלה באים לתת פתרון או תועלת כלשהיא שלא באה על פתרונה עוד קודם.

אם לדוגמא, הרעיון החדש הוא לגבי גלגל לרכב אשר צבוע בגוון מסוים של כתום, השאלה שצריכה להיבחן היא האם גוון זה כבר יושם בעבר לגלגלים – ובעיקר איזו בעיה או תועלת חדשה מביא צבע זה לתפקוד הרכב או הגלגל?

אם התשובה היא שאין בצבע זה תועלת שימושית כלשהיא אלא שיקול אסטטי בלבד, אזי לא ניתן יהיה על בסיס מאפיין זה לקבל פטנט. בוחן פטנטים אשר יבחן בקשה לפטנט המנסה להתבסס על הבדל זה בצבע, יוכל לטעון שמדובר בבחירה אקראית שכל בעל מקצוע יכל היה להעלות על דעתו, לדוגמא בכדי להתאים את צבע הגלגלים של הרכב לצבע הפחחות – ולכן מאפיין זה לא מצדיק מתן פטנט.

מאפיינים תורמים לפטנט

אם מאידך תוך כדי תחקור הממציא מתברר שבחירה זו של הצבע מביאה תועלת לא צפויה שלא הייתה ידועה עד כה, כגון נראות יותר טובה את הרכב בתנאי ראות קשים כאשר הגלגלים סובבים, אזי מאפיין זה בצירוף התועלת שהוא מביא יכולים לשמש כבסיס לפטנט.

שירותי המשרד מתמקדים בשלב הראשוני של מפגש עם ממציא חדש בבחינה דקדקנית של המאפיינים שהממציא רואה לנגד עיניו כחדשניים בכדי לברור מבינם את אלה הטומנים בחובם תועלת ולפיכך יכולים להילקח בחשבון בבחינת הפטנטביליות של ההמצאה.  בירור מקדים זה עוזר למקד את ההמצאה הפוטנציאלית שבידי הממציא ולגבי מה למקד את החיפוש הראשוני לבחינת כשירות ההמצאה לפטנט.

מאמרים מומלצים

img

איך רושמים פטנט וכמה זה עולה

תוכן עניינים1 אז איך רושמים פטנט וכמה זה עולה?1.1 איך רושמים את הפטנט וכמה זה יעלה בכל שלב? איך רושמים פטנט וכמה זה עולה – נדמה לכם כי הצלחתם לעלות על משהו שעדיין לא היה...

קרא עוד
img

רישום סימני מסחר

תוכן עניינים1 איך נראה הסימן המסחרי?2 איך רושמים סימן מסחרי?3 דרגות ההגנה של הסימן המסחרי לפני שנרחיב על כל הנושא של רישום סימן מסחרי, נגדיר מהו סימן מסחרי. סימן מסחר זהו...

קרא עוד
img

אני יזם עם רעיון, איך מתחילים?

פוסט זה מתייחס לשאלות רבות החוזרות על עצמן במפגשים רבים שאני מקיים עם יזמים הנמצאים בשלבים הראשונים של גיבוש ופיתוח ההמצאה שלהם. שאלה ראשונה שעולה היא איך אפשר לדעת האם...

קרא עוד

חייגו אליי פנייה בווטסאפ