הגשתם בקשה לרישום פטנט? חשוב שתדעו!

שתף כתבה:

הגשת בקשת פטנט

רישום פטנט שלב "הבחינה"

בקשת רישום פטנט לאחר שהוגשה עוברת בשלב כלשהוא בחינה ע"י בוחן פטנטים של משרד הפטנטים של המדינה אשר בה הבקשה הוגשה.

לאור ריבוי של הגשות במשרדי הפטנטים בעולם התור להיכנס לבחינה יכל לארוך כמה שנים (שנה, שנתיים או יותר – תלוי לדוגמא במדינה ובתחום הטכנולוגי של ההמצאה).

ישנן דרכים לקצר את הבחינה, חלקן כרוחות באגרות המעמיסות עלויות נוספות על הממציא, אולם במרבית המקרים פרק הזמן שננקב די מייצג.

בבחינה, בוחן הפטנטים מסתכל על תאריך ההגשה או תאריך דין הקדימה של הבקשה – ואז מבצע חיפוש מתאריך זה אחורה במטרה למצוא פרסומים קודמים רלוונטיים.

על בסיס הפרסומים שנמצאו, הבוחן אז מגבש חוות דעת לגבי הפטנטיבליות של הבקשה, הכולל בחינה באם הבקשה חדשה ומכילה התקדמות המצאתית לאור הפרסומים הקודמים שנמצאו.

דוח הבחינה אז נשלח לממציא, לרוב דרך עורך הפטנטים המטפל בבקשה. בתשובה לדוח הבחינה ניתן לטעון כנגד ההשגות של הבוחן באם נראה שאינן מבוססות דיים ו/או לבצע צמצום של התביעות בבקשה בכדי להתרחק מהפרסומים שנמצאו.

התביעות

חלק הבקשה העיקרי אשר עובר בחינה הוא כאמור התביעות (claims) ניתן לקרוא עוד על תביעת פטנט כאן

העלויות הכרוכות בבחינה הן בעיקר עבור שעות עבודה של עורך הפטנטים, כאשר במרבית משרדי הפטנטים בעולם אין אגרות לאומיות בשלב זה.

לרוב, ישנן כשניים או שלושה סיבובי בחינה אשר בסופם בעלי הבקשה מקווה לשכנע את הבוחן לגבי כשירות ההמצאה המתוארת בבקשה לפטנט.

סיום הבחינה יכל להביא לדחייה של הבקשה לפטנט או לקיבולה כפטנט באם הצלחנו לשכנע את הבוחן לגבי כשירות ההמצאה המנוסחת בתביעות.

באם הצלחנו לעבור את הבחינה, הפטנט יהיה בתוקף במדינה שבה הבחינה התקיימה למשך עשרים שנה ממועד ההגשה באותה במדינה.

ערעור על החלטה

באם לא הצלחנו לעבור את הבחינה, ניתן לעיתים לנסות לערער על מסקנות הבוחן או לנסות אסטרטגיית תביעות שונה, לדוגמא בבקשת חלוקה הנובעת מתוך הבקשה שסורבה.

 

תביעות המשמשות לדוגמא בבקשת חלוקה חייבות למצוא בסיס בבקשה המקורית כפי שהוגשה, ולכן חשוב כאשר עורכים בקשה חדשה לפטנט לנסח תביעות מרובות ככל שניתן לגבי מגוון ההיבטים ההמצאתיים אשר ניתן לזקק מההמצאה.

הפוסט הקודם claims claims claims (אליו כבר הפנתי מעלה) התייחס בדיוק לסוגיה חשובה זו של ריבוי תביעות אשר יש להקפיד שיתקיים בזמן עריכה של בקשה לפטנט חדשה. פרקטיקה אשר אם תאומץ בתחילת הדרך תעזור למצות את האפשרויות לצלוח בבטחה את הבחינה של הבקשה בבוא היום תוך רכישה של הגנה מיטבית להמצאה.

מאמרים מומלצים

img

ENERGY DENSITY

אחת ההערכות של גופים העוסקים בחדשנות משבשת (Disruptive Innovation) היא שאנחנו חיים כיום בעידן שבו חמש פלטפורמות של חדשנות מבשילות באותו פרק זמן. זה דבר שאף פעם לא קרה בהיסטוריה...

קרא עוד
img

Claims Claims Claims

תוכן עניינים1 אגרות לתביעות2 הטקסט המקורי של בקשה לפטנט3 ריבוי תלות (multiple dependency) בתביעות4 ה-summary כאפסניה תביעות לא ניתן להפריז מספיק בחשיבות של התביעות (claims) בבקשה לפטנט –...

קרא עוד
img

TRUST YOUR RESULTS

עיסוקו של עורך פטנטים הוא בהגנה על המצאותיהם של אחרים. עורך פטנטים חייב להבין לעומק את תהליכי הפיתוח עליהם הוא מגן – ולכן חיוני שיהיה בעל עבר מקצועי בצד המתרס שבו...

קרא עוד

חייגו אליי פנייה בווטסאפ