מאגרי מידע לפטנטים

שתף כתבה:

מאגרי מידע של פטנטים

ישנם מאגרי מידע רבים שבהם ניתן למצוא פרסומים של בקשות לפטנט ושל פטנטים שהתקבלו.  פרסום של בקשה לפטנט מתרחש לרוב שמונה עשר חודשים לאחר תאריך ההגשה הראשוני, כאשר עד למועד זה, תוכן הבקשה לפטנט נשמר חסוי.

חיסיון של בקשות לפטנט

חיסיון זה של בקשות לפטנט חדשות בתחילת דרכן מאזן בין זכות הציבור לדעת על קיום בקשות חדשות שהוגשו ורצונו של ממציא לשמור על ההמצאה שלו בחיסיון לתקופה מסוימת. ישנם דרכים למנוע פרסום של בקשה לפטנט שהוגשה, אולם אפשרות זאת כרוכה בתנאים ספציפיים שיתממשו.

לדוגמא, ניתן למנוע פרסום של בקשה לפטנט חדשה שהוגשה בארה"ב, אולם זה מתאפשר רק אם הבקשה לפטנט איננה מוגשת במדינות נוספות מחוץ לארה"ב ואם מגיש הבקשה בארה"ב מגיש בקשה למנוע את הפרסום.  במקרה זה, הליך הבחינה של הבקשה לפטנט נשמר גם כן בחיסיון, ופרסום בסופו של דבר יתקיים רק אם מבקש הבקשה יצליח לקבל פטנט.

סוגי מאגרי מידע

את מאגרי המידע לפטנטים ניתן לחלק לכאלה אשר בתשלום וכאלה אשר בחינם ונגישים לכל.  למרבית משרדי הפטנטים בעולם יש מאגר מידע שבו ניתן למצוא פרסומים של בקשות לפטנט ופטנטים אשר הוגשו במשרדים השונים. מרבית מאגרי המידע גם מאפשרים מעקב אחר תיק הבחינה של בקשה לפטנט שעדיין בתהליך הבחינה ושל פטנטים אשר כבר התקבלו.

את מאגר המידע של רשות הפטנטים בישראל ניתן למצוא כאן, זהו מאגר מידע אשר כאמור מתמקד בהגשות אשר בוצעו בישראל בלבד. מאגר פטנטים בשם espacenet מהווה דוגמא למאגר מידע אשר מאפשר גישה לפרסומים של בקשות לפטנט אשר הוגשו במשרדי פטנטים רבים בעולם ואינו מוגבל לטריטוריה ספציפית אחת בלבד.

מאגרי מידע נוספים שכדאי להכיר הם אלה של משרד הפטנטים האמריקאי ושל רשות ה-PCT.

חיפושי פטנטים

חיפושי פטנטים אשר מומלץ לבצע לקראת תהליך רישום של בקשה חדשה לפטנט לרוב מתבצעים תוך התמקדות במאגרי מידע בתשלום אשר שם המידע מעודכן יותר ובפרט מאגרי מידע אלה מאפשרים חיפושים ממוקדים ומקצועיים יותר.

יחד עם זאת, לפני פניה לשירות חיפוש מקצועי אשר מהווה את אחד מהשירותים הניתנים על ידי המשרד, בהחלט מומלץ לבצע חיפוש ראשוני עצמאי במאגרי פטנטים המאפשרים גישה בחינם.  לעיתים, שימוש במיומנויות חיפוש אינטרנטי יכולים להציף פרסומים רלוונטיים להמצאה מוצעת לפני שניגשים לחיפוש מעמיק יותר בתשלום.

מאמרים מומלצים

img

איך רושמים פטנט וכמה זה עולה

תוכן עניינים1 אז איך רושמים פטנט וכמה זה עולה?1.1 איך רושמים את הפטנט וכמה זה יעלה בכל שלב? ...

קרא עוד
img

בקשה לפטנט לתבנית

...

קרא עוד
img

כובעים מתחלפים

...

קרא עוד

רישום פטנטים -עריכת פטנטים

המדריך המלא לרישום פטנט! כך תגנו על ההמצאה שלכם.

הצעדים ההכרחיים לרישום פטנט

לקבלת המדריך באופן מיידי, מלא/י את הפרטים!

חייגו אליי פנייה בווטסאפ