בקשה לפטנט

שתף כתבה:

שי לך המצאה שאין עליה פטנט?

במרבית פרקטיקות הפטנטים בעולם בקשה לפטנט נשמרת בסודיות ממועד הגשתה ועד פרסומה.  לכן, תוכן של בקשה לפטנט לפני פרסומה לא מהווה חלק ממצב הידע בתחום (Prior Art) מתוקף כך שלא התפרסמה ברבים.  עובדה זו מייצרת פוטנציאל לקונפליקט עם בקשות לפטנט מאוחרות יותר לגבי אותה המצאה. במקרה של קונפליקט כזה, פרקטיקות הפטנטים של אירופה וארה"ב, לדוגמא, מתייחסות לכל תוכן הבקשה היותר מוקדמת כ-Prior Right.

כפילות הגנה פטנטית, ז"א קיבול שני פטנטים עוקבים לאותה המצאה, נמנעת על ידי כך שהבקשה היותר מוקדמת נלקחת בחשבון בבחינת הפטנטביליות של הבקשה היותר מאוחרת.

לפחות באירופה היו שתי גישות רווחות לבצע זאת: גישת ה'תביעה המוקדמת' וגישת ה'תכולה המלאה'.

בגישת ה'תביעה המוקדמת' רק התביעות של הבקשה המוקדמת נלקחות בחשבון, כאשר התביעות של הבקשה המאוחרת לא יכולות לחפוף לאילו של הבקשה המוקדמת. בגישת ה'תכולה המלאה', התוכן המלא של הבקשה המוקדמת (לא רק התביעות) נלקחות בחשבון כמצב הידע אל מול התביעות של הבקשה המאוחרת.

בשוויצריה וליכטנשטיין לדוגמא גישת ה'תביעה המוקדמת' הייתה בתוקף עד שנת 2008. בישראל גישת ה'תביעה המוקדמת' עדיין בתוקף, בין היתר, תחת ס' 9 ו-19 לחוק הפטנטים.

תחת ס' A54-3 של אמנת הפטנטים האירופאית בחרו בגישת ה'תכולה המלאה' שבה כל תוכן הבקשה נלקח בחשבון כמצב הידע בתחום מיום ההגשה או מתאריך דין הקדימה של הבקשה. האפקט היחסית יותר נוקשה של גישה זו (ביחס לגישת ה'תביעה המוקדמת') מותן באירופה על ידי הגבלת יישומו רק לבחינת החדשנות (novelty) של הבקשה המאוחרת יותר אולם לא לבחינת ההתקדמות ההמצאתית (inventive-step).

בארה"ב תחת ס' A2-102 לחוק הפטנטים האמריקאי, לעומת זאת, הגישה של ה'תכולה המלאה' נבחרה – אולם בשונה מאירופה – פרסומים מסוג זה יכולים לשמש נגד החדשנות (Novelty) וגם נגד ההתקדמות ההמצאתית (Inventive Step) של התביעות בבקשה היותר מאוחרת.

מאמרים מומלצים

img

European Formality

While some practitioners may frown at it, others may see its logic; however keeping in mind the strict approach of the European Patent Office is essential to obtaining a solid European Patent. A key article in the European Patent Convention that is often referred during examination is A 123(2) that...

קרא עוד
img

איפה להגיש פטנטים בעולם

הגנה פטנטית היא טריטוריאלית כפי שכבר הוזכר בפוסטים רבים קודמים באתר זה.  ולכן, בכדי לקבל הגנה פטנטית במספר מדינות בעולם יש להגיש בקשות לפטנט בכל אותן מדינות. תלוי במסלול...

קרא עוד
img

TRUST YOUR RESULTS

עיסוקו של עורך פטנטים הוא בהגנה על המצאותיהם של אחרים. עורך פטנטים חייב להבין לעומק את תהליכי הפיתוח עליהם הוא מגן – ולכן חיוני שיהיה בעל עבר מקצועי בצד המתרס שבו...

קרא עוד

חייגו אליי פנייה בווטסאפ