שמירה על המצאה מוגנת פטנט

שתף כתבה:

מהעת שבקשה לפטנט לגבי המצאה חדשה עברה את הליך הבחינה והתקבלה כפטנט, ניתן להתחיל להיעזר בפטנט בכדי למנוע מאחרים מלהעתיק את ההמצאה.  הזכות המוענקת בפטנט היא כאמור זכות שלילית שבאה למנוע מאחרים מלבצע את מה שמוגדר בפטנט.

שלב הכנה

אם הבעלים של פטנט מגלה צד ג' אשר מפר את התביעות שהתקבלו בפטנט הוא יכול להתחיל בהכנות לאכיפה של הפטנט.  הגנה פטנטית היא כאמור טריטוריאלית ולכן צעד ראשון הוא לזהות הפרות של ההמצאה במדינות שבהם הוגשו בקשות לפטנט אשר הניבו פטנטים שבתוקף.

אם יש הפרות במספר מדינות שבהם הפטנט תקף, ניתן לבחון באיזו מדינה כדאי לנהל את ההליך. לדוגמא, אם נמצא שיש הפרות בארה"ב ובאירופה – אזי אחד השיקולים שניתן לקחת בחשבון הוא עלות ההליך של ניהול תביעת הפרה. לרוב, העלויות באירופה נמוכות יותר ויכולות להוות שיקול להיכן כדאי לנסות ולנתב את ההליך המשפטי.

איסוף עדויות

אחד הצעדים הראשונים בשלב ההכנה לאכיפה הוא איסוף עדויות להפרה פוטנציאלית של הפטנט. זאת ניתן לעשות לדוגמא על ידי רכישה של מוצרים החשודים בהפרה של הפטנט במדינה הרלוונטית תוך שמירה על תיעוד של הרכישה כגון חשבונית או אסמכתא כלשהיא המעידים על פעולת מכירה.

הגנה פטנטית כאמור מגנה כנגד מגוון פעולות אשר קשורות להמצאה המוגנת פטנט, כגון מכירה, הצעה למכירה, יצור (וכו), ולכן תיעוד של פעולת ההפרה הרלוונטית חשוב להמשך התהליך.

חשוב כמובן גם לוודא שהמוצר החשוד בהפרה של הפטנט אכן מקיים לפחות את המאפיינים המוגדרים בתביעות הבלתי תלויות שבפטנט. בדיקה שכזו מומלץ שתתבצע על מוצרים אשר נרכשו בפועל מהצד החשוד בהפרה.

חיזוק הפטנט

לעיתים, כשלב מקדים לאכיפה פוטנציאלית של זכויות פטנטיות, ניתן להעביר את הפטנט מעין 'טבילת אש' מקדימה בכדי לוודא שהוא חסין דיו לעמוד בהליך המשפטי המתקרב. זאת, מתוך ציפייה למהלך אופייני של ערעור על תקפות הפטנט, מהלך שבדרך כלל יבצע הצד אשר מואשם בהפרה של פטנט

'טבילת אש' מקדימה שכזו ניתן לבצע בטריטוריות מסוימות על ידי הליך בחינה מחודש שהבעלים של הפטנט יכל ליזום.  מטרת מהלך כזה היא לטפל ככל שניתן בנקודות תורפה בפטנט אשר עלולות לפגוע בחוזק הפטנט. בנוסף, בהליך זה ניתן למקד את הפטנט למאפיינים נוספים אשר נמצא שמתקיימים במוצר החשוד בהפרה ואשר קיים להם ביסוס בפטנט.

לפני שנכנסים להליך משפטי של הגשה פורמאלית של תביעת הפרה של פטנט, מקובל לשלוח מכתב התראה לצד החשוד בהפרה בכדי להביא לידיעתו את ההפרה האפשרית שהוא מבצע.  מכתב כזה יכל להוות נקודת פתיחה למשא ומתן בכדי ליישב את הטענות להפרה.

דוגמאות לישוב הסכסוך לפני כניסה להליך משפטי יכולים לכלול מתן רישיון לשימוש בהמצאה בתמורה לתמלוגים.  באם המשא ומתן אינו מבשיל להסכמות המקובלות על שני הצדדים, השלב הבא עלול להוביל להגשה של תביעת הפרה עם כל ההשלכות הכספיות הכרוכות בכך לשני הצדדים.

מאמרים מומלצים

img

Claims Claims Claims

תוכן עניינים1 אגרות לתביעות2 הטקסט המקורי של בקשה לפטנט3 ריבוי תלות (multiple dependency) בתביעות4 ה-summary כאפסניה תביעות לא ניתן להפריז מספיק בחשיבות של התביעות (claims) בבקשה לפטנט –...

קרא עוד
img

הפרדוקס …

עם כניסתי לעולם עריכת הפטנטים נחשפתי לנושא בסיסי אשר למשך זמן מה היה בעיני פרדוקס. מסתבר, כך נודע לי, שניתן לקבל פטנט עבור מוצר אשר אסור יהיה ליצר מכיוון שיפר פטנט...

קרא עוד
img

פטנט ה-X הראשון

בפוסט קודם התייחסתי לסיפורו של מה שרבים מכנים הפטנט הראשון – ובפוסט זה אביא את סיפורו של פטנט נוסף היסטורי המכונה X000001. פטנטי ה-X הם פטנטים שמשרד הפטנטים האמריקאי העניק...

קרא עוד

חייגו אליי פנייה בווטסאפ