מי מחליט האם ההמצאה שלכם תירשם כפטנט

שתף כתבה:

המצאה שמוגנת בפטנט

ההגנה על המצאה חדשה נפתחת ברישום של בקשה לפטנט. הבקשה לפטנט מתארת בפירוט רב ככל הניתן את ההמצאה ומנסחת "תביעות" אשר מטרתן לאפיין את ההיבטים החדשניים שבהמצאה באופן הנרחב ביותר.

מסלול של הגנה על פטנט

מסלול של הגנה על המצאה חדשה מתחיל בהגשה ראשונית של הבקשה לפטנט במשרד פטנטים של מדינה כלשהיא, כאשר תוך שנה (תחת "אמנת פריז") ניתן להגיש את אותה הבקשה לפטנט במדינות נוספות תוך הישענות על תאריך דין הקדימה של ההגשה הראשונית.

המשמעות של דין הקדימה עבור אותן הגשות נוספות, היא שגם בקשות אלה יוכלו ליהנות מתאריך ההגשה של הבקשה הראשונית.  זאת אומרת, שפרסומים פומביים רלוונטיים להמצאה אשר יתכן ויתרחשו לאחר תאריך ההגשה של הבקשה הראשונית, לא יילקחו בחשבון בבחינה של הפטנטביליות של אותן בקשות לפטנט אשר הוגשו שנה מאוחר יותר.

עיקרון זה של דין קדימה הוא אחד העקרונות החשובים ביותר אשר הוגדרו ב"אמנת פריז" אשר נוסדה לקראת סוף המאה התשע עשרה.  זה עיקרון אשר בא לעזור לממציאים להתחיל בצורה מדורגת את ההגשות של הבקשות לפטנט שלהם לגבי המצאה חדשה במדינות שבהם הם חפצים בהגנה פטנטית.

בחינה של בקשה לפטנט

בקשה לפטנט אשר הוגשה במדינה מסוימת תבחן בשלב כלשהוא על ידי בוחן במשרד הפטנטים של אותה מדינה. התור להיכנס לבחינה במרבית מדינות העולם יחסית ארוך ויכל לארוך כשנה, שנתיים ואף יותר.  אם לממציא אצה הדרך לזרז את הבחינה, יש מנגנונים שונים שבהם ניתן להשתמש.

כאשר תורה של בקשה לפטנט להיבחן מגיע במדינה מסוימת, בוחן פטנטים באותה מדינה מסתכל ראשית מהו תאריך ההגשה המוקדם ביותר שניתן לייחס לבקשה לפטנט שאצלו על השולחן. תאריך זה יכל להיות תאריך ההגשה של הבקשה לפטנט באותה מדינה או תאריך דין הקדימה שהתבקש עבור אותה בקשה.

הבוחן אז מבצע חיפוש בכדי למצוא מהם הפרסומים הקודמים הרלוונטיים להמצאה אשר התקיימו לפני תאריך ההגשה של הבקשה לפטנט.  לאור תוצאות החיפוש הבקשה אז עוברת בחינה בכדי לברר האם ההמצאה היא חדשה ומכילה התקדמות המצאתית מספקת בכדי להצדיק מתן פטנט.

פטנטים במדינות שונות

חשוב להבין שתהליך הבחינה הוא עצמאי לכל מדינה שבה הוגשה הבקשה לפטנט, ולכן יתכן ותוצאות הבחינה, ובפרט היקף ההגנה שמתקבל לגבי אותה המצאה, יהיה שונה ממדינה למדינה.  לפי כך יש חשיבות להיכרות מעמיקה עם פרקטיקות הפטנטים השונות בעולם בזמן עריכת הבקשה לפטנט.

שירותי רישום הפטנטים הניתנים עלי ידי המשרד נשענים על ניסיון בינלאומי ממקור ראשון אשר מקנה הגנה מיטבית להמצאות במדינות השונות שבהם ההגנה הפטנטית נדרשת.

מאמרים מומלצים

img

Claims Claims Claims

תוכן עניינים1 אגרות לתביעות2 הטקסט המקורי של בקשה לפטנט3 ריבוי תלות (multiple dependency) בתביעות4 ה-summary כאפסניה תביעות לא ניתן להפריז מספיק בחשיבות של התביעות (claims) בבקשה לפטנט –...

קרא עוד
img

שירותי המשרד על הכוס קפה

שיחות רבות עם לקוחות חדשים הפונים למשרד מתחילות עם משל כלשהוא שדרכו אני מנסה להמחיש את השיקולים שיש לקחת בחשבון בעת רישום פטנט על המצאה. אחד המשלים הוא לגבי הכוס והידית. ...

קרא עוד
img

פרוביז'ינל אמריקאי

ממציאים ויזמים רבים הרוכשים שירותי עריכת פטנטים מהמשרד, כבר שמעו עוד קודם על האופציה להגיש את ההגשה הראשונית של הבקשה לפטנט כפרוביז'ינל (provisional). פוסט זה ינסה להבהיר מעט...

קרא עוד

חייגו אליי פנייה בווטסאפ